The winners of the 2017 Video Game Awards have been announced

2017 Video Game Awards
Here are the contestants and winners
Share this:

This year’s Video Game Awards have been held live, which you can check out below, featuring world premieres of Bayonetta 3, Witchfire, Soulcaliber VI and more.

The key award for the evening is for Game of the Year and you can check out the nominees and winners below:

Game of the Year: 

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Super Mario Odyssey (Nintendo EPD/Nintendo)
  • PLAYERUNKOWN’S BATTLEGROUNDS (PUBG Corp.)
  • Persona 5 (Atlus)
  • Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)

WINNER: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Best Game Direction

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda)
  • Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
  • Super Mario Odyssey (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)

WINNER: The Legend of Zelda: Breath of the Wild 

Best Narrative:

  • What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)
  • Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda)
  • NieR: Automata (Platinum Games / Square Enix)
  • Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
  • Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)

WINNER: What Remains of Edith Finch

Best Art Direction:

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
  • Persona 5 (Atlus)
  • Cuphead (Studio MDHR)
  • Destiny 2 (Bungie/Activision)

WINNER: Cuphead 

Best Score/Music:

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)
  • NieR: Automata (Platinum Games / Square Enix)
  • Destiny 2 (Bungie/Activision)
  • Persona 5 (Atlus)
  • Super Mario Odyssey (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Cuphead (Studio MDHR)

WINNER: NieR: Automata

Best Audio Design:

  • Destiny 2 (Bungie/Activision)
  • Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
  • Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
  • Super Mario Odyssey (Nintendo EPD/Nintendo)
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)

WINNER: Hellblade: Senua’s Sacrifice 

Best Performance:

  • Ashly Burch, Horizon: Zero Dawn
  • Brian Bloom, Wolfenstein II
  • Claudia Black, Uncharted: The Lost Legacy
  • Laura Bailey, Uncharted: The Lost Legacy
  • Melina Juergens, Hellblade

WINNER: Melina Juergens, Hellblade

Games for Impact:

  • Please Knock on My Door  (Levall Games)
  • Night in the Woods (Infinite Fall)
  • Life is Strange: Before the Storm (Deck Nine / Square Enix)
  • Hellblade (Ninja Theory)
  • Bury Me, My Love (The Pixel Hunt/Figs, ARTE)
  • What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)

WINNER: Hellblade

Best Ongoing Game

  • Overwatch  (Blizzard)
  • Warframe (Digital Extremes)
  • Rainbow Six: Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
  • Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)
  • Destiny 2 (Bungie/Activision)
  • PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS (PUBG. Corp)

WINNER: Overwatch

Best Mobile Game

  • Monument Valley 2  (ustwo games)
  • Fire Emblem Heroes (Intelligent Systems/Nintendo)
  • Super Mario Run (Nintendo)
  • Old Man’s Journey (Rockstar Games)
  • Hidden Folks (Adriaan de Jongh / Sylvain Tegroeg)

WINNER: Monument Valley 2

Best Handheld Game

  • Metroid: Samus Returns  (MercurySteam / Nintendo)
  • Poochy and Yoshi’s Woolly World (Good-Feel / Nintendo)
  • Monster Hunter Stories (Marvelous / Nintendo)
  • Ever Oasis (Grezzo / Nintendo)
  • Fire Emblem Echoes: Shadow of Valentia (Intelligent Systems/Nintendo)

WINNER: Metroid: Samus Returns

Best VR/AR Game

  • Farpoint  (Impuse Gear / Sony Interactive Entertainment)
  • Lone Echo / Echo Arena (Ready at Dawn / Oculus Studios)
  • Star Trek: Bridge Crew (Red Storm Entertainment / Ubisoft)
  • Superhot VR (SUPERHOT Team)
  • Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)

WINNER: Resident Evil 7: Biohazard

Best Action Game

  • Destiny 2 (Bungie/Activision)
  • Cuphead (Studio MDHR)
  • Wolfenstein II (MachineGames / Bethesda)
  • Prey (Arkane / Bethesda)
  • Nioh (Team Ninja / Sony Interactive Entertainment)

WINNER: Wolfenstein II

Best Action/Adventure Game

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog / Sony Interactive Ent)
  • Assassin’s Creed: Origins (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
  • Prey (Arkane / Bethesda)
  • Nioh (Team Ninja / Sony Interactive Entertainment)

WINNER: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Best Role Playing Game

  • South Park: The Fractured But Whole (Ubisoft San Francisco / Ubisoft)
  • Final Fantasy XV (Square-Enix Business Division 2 / Square-Enix)
  • Divinity: Original Sin 2 (Larian Studios)
  • Persona 5 (Atlus)
  • NieR: Automata (Platinum Games / Square Enix)

WINNER: Persona 5

Best Fighting Game

  • Tekken 7 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment)
  • Injustice 2 (NetherRealm Studios / Warner Bros. Interactive Ent)
  • Nidhogg 2 (Messhof Games)
  • Marvel vs. Capcom: Infinite (Capcom)
  • ARMS (Nintendo EPD / Nintendo)

WINNER: Injustice 2

Best Family Game

  • Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo)
  • Super Mario Odyssey (Nintendo EPD/Nintendo)
  • Sonic Mania (PagodaWest Games + Headcannon / Sega)
  • Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft)
  • Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo)

WINNER: Super Mario Odyssey

Best Strategy Game

  • XCOM 2: War of the Chosen (Firaxis Games / 2K)
  • Tooth and Tail (Pocketwatch Games)
  • Total War: Warhammer II (Creative Assembly / Sega)
  • Halo Wars 2 (Creative Assembly + 343 / Microsoft Studios)
  • Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft)

WINNER: Mario + Rabbids Kingdom Battle

Best Sports/Racing Game

  • Forza Motorsport 7 (Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
  • Project Cars 2 (Slightly Mad Studios / Bandai Namco Entertainment)
  • Pro Evolution Soccer 2018 (PES Productions / Konami)
  • NBA 2K18 (Visual Concepts / 2K Sports)
  • GT Sport (Polyphony Digital / Sony Intetactive Entertainment)
  • FIFA 18 (EA Vancouver / EA

WINNER: Forza Motorsport 7

Best Multiplayer

  • Fortnite (Epic Games)
  • Call of Duty: World War II (Sledgehammer Games / Activision)
  • PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS (PUBG Corp.)
  • Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo)
  • Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo)
  • Destiny 2 (Bungie/Activision)

WINNER: PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS

Most Anticipated

  • Red Dead Redemption II (Rockstar Games)
  • The Last of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Ent.)
  • Monster Hunter: World (Capcom)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / Sony Interactive Ent.)
  • God of War (Santa Monica Studio / Sony Interactive Ent)

WINNER: The Last of Us Part II

Best Independent Game

  • Pyre (Supergiant Games)
  • Night in the Woods (Infinite Fall)
  • What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)
  • Hellblade: Senua’s Sacrifice (Insomniac Games / Sony Interactive Ent.)
  • Cuphead (Studio MDHR)

WINNER: Cuphead

Best Student Game

  • Level Squared (Kip Brennan, Stephen Scoglio, Dane Perry Svendsen; Swinburne University of Technology)
  • Meaning (Hariz Yet; DigiPen Institute of Technology Singapore)
  • Impulsion (Hugo Verger, Rémi Bertrand, Maxime Lupinski; IIM – Institut de l’Internet et du Multimédia)
  • Falling Sky (Jonathan Nielssen, Nikolay Savov, Mohsen Shah; National Film and Television School)
  • Hollowed (Erin Marek, Jerrick Flores, Charley Choucard; University of Central Florida – Florida Interactive Entertainment Academy)
  • From Light (Faffinabout; University of Southern California)

WINNER: Level Squared

Trending Gamer

  • Guy Beahm (Dr. Disrespect)
  • Steven Spohn (Infinite Fall)
  • Mike Grzesiek (Shroud)
  • Clint Lexa (“Halfcoordinated”)
  • Andrea Rene (What’s Good Games)

WINNER: Guy Beahm

Best Esports Game

  • Rocket League (Psyonix)
  • League of Legends (Riot)
  • Overwatch (Blizzard)
  • DOTA 2 (Valve)
  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)

WINNER: Overwatch

Best Esports Player

  • Lee sang-hyeok “Faker” (SK Telecom 1, League of Legends)
  • Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi (Team Liquid, DOTA 2)
  • Je-hong “ryujehong” Ryu (Seoul Dynasty, Overwatch)
  • Nikola ‘NiKo’ Kovac (FaZE Clan, Counter-Strike: GO)
  • Marcelo ‘coldzera’ David (SK Gaming, Counter-Strike: GO)

WINNER: Lee sang-hyeok “Faker”

Best Esports Team

  • Cloud9
  • Team Liquid
  • SK Telecom 1
  • Lunatic-Hai
  • FaZe Clan

WINNER: Cloud9 

Here’s the full recorded livestream of the 2017 Video Game Awards:

Share this: